Nők Lapja 1. hét

Az első héten késve kezdtünk... A menü az újságban csütörtökkel kezdődik, de mi csak szombaton ébredtünk, ezért ez a hét hiányos. Íme az étlap:

Szombat: székely káposzta - nálunk inkább savanyú káposzta leves. Hús és tejföl nélkül főztem, de az asztalon igény szerint került rá tejföl és kolbászkarika

Túrós palacsinta - volt túrós is + lekváros, mákos, kakaós - mindenki azzal tölthette, amivel kedve tartotta

Vasárnap: a zöldségleves leves zöldborsós lett (karácsony előtt túlvásároltam magam, a fagyasztó csurig - most fogyott egy kis zöldborsó), spékelt fehérpecsenye helyett bőrös karaj készült, burgonyapüré, cékla 

A tejfel-fánkot már beharangoztam a múltkor. A legjobb fánk, amit eddig próbáltam. Kiadós, finom. Felvesszük a család hagyományos ételei listára (farsang első vasárnapja).

Tejfel-fánk

Hozzávalók: 35 dkg liszt, negyed liter tejfel, 3 tojás, vaníliás cukor, evőkanál olaj, parányi só, 3 dk élesztő, kevés tej

A lisztből a megkelesztett élesztővel, a kissé megmelegített tejfellel, a tojásokkal, 2 evőkanál vaníliás cukorral, parányi sóval, evőkanál olajjal sima, könnyű tésztát dolgozunk ki. Azonnal kiborítjuk a lisztezett deszkára, fánkformával kiszúrjuk és a deszkán hagyjuk kelni, Ha duplájára nőttek, bő zsírban lassan sütjük.

Volt egy kis csavar az elkészítésében: úgy terveztem, hogy 10-kor kell kezdenem, ha ebédig ki akarom sütni. Bedagasztottam, kicsit keménynek tűnt a tészta, ezért adtam hozzá tejet, kiszaggattam, letakartam a fánkocskákat, sok sikert kívántam nekik, megállapítottam, hogy jól állok az idővel, elmostam a kézi mixert, tálat és előkészültem a leveszöldségek pucolásához. Hazaérkezett apa vetkőzik, cipőt vált, és megköszöni, hogy behoztam a tojást...(csak a cipőszekrényig jutottam vele, ami nálunk a konyhával egy helyiségben van) Nézek rémülten - nem tettem a tésztába tojást! Süssem ki nélküle? Akkor esetleg vaníliás lángos lesz? Próbáljam meg hozzádagasztani? Fánkocskák tálba vissza, tojás bele - nem tudom próbálta-e már valaki: nem szép látvány és türelmet is igényel, de megoldható az "egyesítés", lágy lett (a plusz tej nem kellett volna), de adtam hozzá lisztet is. A második szaggatásnál így 4 darabbal lett több, és végül időben elkészült.

Hétfő: beijedtem a héjában sült krumplitól (hétköznapi vacsora nálunk kb. 40-45 perc alatt készül), hogy nem készül el időben, ezért sajtos karikás krumpli lett, reteksalátával és grillezett almával. Pedig olyan régen ettem már igazi héjában sült krumplit és egészben sült almát!

Kedd: a burgonyaleves hallatán a többiek lázadni kezdtek, már tegnap és tegnapelőtt is krumpli volt (tényleg), így ez elmaradt, vadas libamell vadasmártásra szelidült.

 

Szerda: karalábéleves, spenót főzelék, (Nem részletezte a terv, milyen spenót. Lehetett volna akár saláta is.) paradicsom-omlett. Az omlett sonka nélkül készült, és nem sikerült túl jól, talán a paradicsompüré akadályozta a sütést vagy én rontottam el - kissé füstös, pörk ízt (szeretem a Lecsó rajzfilmet) kapott, nem is igazi omlett, de ez a képen is látható.

Paradicsom-omlett

8 dkg apróra vágott sonkát egy evőkanál zsíron megfuttatunk, 5 egész tojást 2 evőkanál sűrű paradicsompürével összevegyítünk., adunk hozzá 2 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselymet, vöröshagymát, 10 dkg gombát és mindezt habverővel összedolgozzuk. Ráöntjük a forró sonkára és megsütjük.

Összefoglaló: ezen a héten az étrend mellett a tejfel-fánk, paradicsom-omlett, halászlé és burgonya krokett recepteket közölték (vannak diétás receptek is!, de az most nem a kísérlet része). Utóbbi kettő nem szerepel az étrendben. A tejfel-fánk mindenkinek ízlett, a paradicsom-omlett (ez lehet, hogy az én hibám) felejthető.

A bevásárlás nem jelent nehézséget, semmi különleges alapanyag nem szükséges. A libamell nem lett volna egyszerű, Márton nap és karácsony után nem gyakori az üzletekben. A vasárnapi hús attól függően változik, hogy mit lehet reggel a Lidlben szuper matricás akcióban kapni (most a bőrös karaj, sertéscomb és lazacfilé közül választhattam). Költségben se mindegy, de leginkább a zero food waste (ZFW) a cél. Zsír helyett olajat használok (többnyire napraforgót). Burgonya az bőségesen kell, gondolom 1957-ben szép lehetett a burgonya termés (ha nem nálunk Lengyelországban vagy egyéb KGST országban). Arról ugyan nincs infóm, hogy a menü tervezésekor figyelembe vették-e az aktuális piaci helyzetet, de még az is lehet...

Ha tartani akarjuk a heti 300g/fő húsfogyasztást (cikk itt), akkor a húsok megkerülhetőek különösebb erőfeszítés nélkül, az ételek többsége akkor is élvezhető, ha húsmentesen készül (pl. szombat székely gulyás vagy savanyúkáposzta leves).

Egyszerűsítve az étrendet, de folytatjuk!