Életközépi válság?

"Engedd meg magadnak, hogy ez a pillanat éppen az legyen, ami, és te éppen az legyél, ami vagy." Jon Kabat-Zinn

Tavaly két közeli hozzátartozót veszítettünk el, egyikük különösen közel állt hozzánk. Mindketten 72 évesek voltak. Tavaly töltöttem be azt a kort, amikor apukám meghalt (47) és már többet éltem nélküle, mint vele. Jelentkeznek az öregedés első jelei is: őszülök, ráncosodok... Itt az ideje egy leltárnak. Holnap kezdődik a nagyböjt, ezt az időszakot a külső-belső rendrakásnak szentelem. Böjtölök, ha nem is egészen a szó klasszikus értelmezése, inkább eredeti jelentése szerint, amely hitvallást, vallomástételt, gyónást jelent.

"életük során férfiak és nők egyaránt keresztülmennek bizonyos fejlődési szakaszokon, de az életközépi válság különös kihívásokat állít mindenki elé. Az Erikson-féle 7. szakasz, vagyis a felnőttkor, 40-65 éves korunk között jön el, és a generativitás, illetve a stagnálás közötti választásról szól. A "generativitás" az a létállapot, ami a nagyobb közösség javára és következő generáció jóllétére koncentrál. Erikson szerint tetteink célja ebben az időszakban nem a zsebünk teletömése vagy a hedonista élvezetek hajszolása kell hogy legyen, hanem az, hogy a világ jobb hellyé váljon. Ennek a szakasznak a kihívásait - karrierváltás, magánéleti változások, az öregedés fizikai jelei - arra használhatjuk, hogy új célokat találjunk. Ha mindez nem sikerül, előfordolhat, hogy a stagnálás állapotába süllyedünk." Sarah Tomley

Ui: Elliot Jaques pszichoanalitikus 1965-ös A halál és az életközépi válság c. cikke és Daniel Levinson pszichológus szűk körű felmérése (40 fő) óta, semmilyen kutatás nem talált bizonyítékot az életközépi válság létére :)